Archiv aktualit

Vánoční hra v brněnských kostelích

Vánoční hra
Ve spolupráci s pražskou arcidiecézí vybrané brněnské kostely připravily pro letošní Vánoce zvláště pro dětské návštěvníky zajímavou novinku – vánoční hru s názvem „Sestav si svůj betlém“. Při návštěvě betlémů od 24. prosince odpoledne bude k dispozici jedna figurka k sestavení betléma (celkem bude k dispozici 30 různých figurek). Pokud navštíví včas (do vyčerpání zásob) všechny zapojené kostely, bude jejich betlém kompletní. Poté mohou zaslat fotografii kompletního betléma (prosíme max. velikost do 3 MB nebo přes webovou službu Úschovna) e-mailem na Pastorační středisko brněnské diecéze (pospisilova@biskupstvi.cz). Od 2. ledna 2017 po obdržení potvrzovacího e-mailu si zde mohou vyzvednout drobnou upomínku – placku na oděv s logem Křesťanské Vánoce. Tato placka bude také vstupenkou pro bezplatnou návštěvu věže katedrály i expozice Diecézního muzea v areálu Petrova.
Přehled figurek a odkaz na kulisy ke stažení zde.
 

více informací >>

Pražská brožurka o betlémech

Pastorační středisko Arcidiecéze pražské dnes začalo distribuovat brožurku "Betlémy" s výběrem pražských betlémů. V brožurce najdete termíny zpřístupnění jednotlivých kostelů, možnost zapálení si svíce Betlémským světlem, další vánoční program, a také název figurky z vánoční hry "Sestav si svůj betlém". Tyto brožurky budou k dispozici v jednotlivých zapojených kostelech, ale také na recepci Arcibiskupského semináře v Thákurově ulice a recepci Arcibiskupského paláce na Hradčanském náměstí.

více informací >>

Brněnská brožura s programem adventu a Vánoc

Druhý týden adventního období přináší oblíbenou brožurku, tentokrát nazvanou Křesťanský advent a Vánoce 2016, s bohatým adventním a vánočním programem, který nabízí 45 kostelů a modliteben z Brna a okolí. Brožurka je široké veřejnosti k dispozici zdarma, a to nejen v zapojených kostelech a modlitebnách, ale také např. na turistických informačních centrech. Brožurku si můžete stáhnout zde.

Věříme, že i letošní, ročník projektu Křesťanské Vánoce opět nabídne spoustu příležitostí k prožití radosti a děkujeme společnosti SPP CZ za podporu projektu.

více informací >>

2. neděle adventní – advenio – přícházím

Už samotné slovo advent, podle kterého se toto čtyřtýdenní období nazývá, pochází z latinského slova advenio – přícházím. Kdo přichází? Člověk? Král? Nebo někdo, kdo zůstal zapomenutý v dějinách? V dějinách prožíváme několik adventů, ale oproti adventu, který se uskuteční na konci časů, mají vždycky nějaké vyústění v konkrétní situaci, události.

více informací >>

Pozvání na roráty

Dnes se rorátní bohoslužby konají ve všedních adventních dnech do 16. prosince, v časných ranních hodinách. Často začínají průvodem s lampičkami či svícemi a někdy jsou částečně slaveny ve tmě kostela se svícemi. V dnešní době světla, reklam a hluku je zvláště toto ztišení potřebné. Vzbuzuje v nás tolik potřebnou schopnost očekávání, těšení se a žasnutí. Pokud vás roráty zajímají, vyberte si z nabídky.

více informací >>

Žehnání adventních věnců

Adventní věnec se svícemi je oblíbeným symbolem adventního času. Světlo čtyř svící, které se postupně zapalují v průběhu čtyř adventních týdnů, nese poselství Božího světla a každý týden, s další zapálenou svící, tohoto světla přibývá. Zelený dventní věnec symbolizuje život a společenství a je znamením naděje. Adventní věnec má vždy tvar kruhu, a tak nemá ani začátek ani konec, je tedy symbolem nekonečnosti Boha, který je věčný.

Na 1. neděli adventní si může kdokoliv nechat svůj adventní věnec požehnat při žehnání adventních věnců.

 

více informací >>

Trpělivost - 1. neděle adventní

Abychom se na něco, respektive někoho trpělivě těšili, musíme vědět proč. První otázka tedy zní, proč se máme v adventu těšit na narození Ježíše Krista - Spasitele. Odpověď je celkem jednoduchá.

více informací >>

Slovo úvodem Mons. Martina Holíka

Milí přátelé,


jsou malé a velké radosti a jsou čisté radosti. Jako děti jsme vkládali obálky s nápisem Ježíšek zezadu do schránky na dveřích a ráno si netroufali kouknout, zda tam už skutečně nejsou. Jako dospělí jsme sebe bavili a drobotinu uváděli do radostného úžasu, když jsme před Štědrovečerní večeří šikovným zrcátkem v ruce přes okno nad dveřmi kouzlili na stěnu prasátka pro ty, kteří se o Štědrém dnu postí. Čistou radostí ale může být dnes i řetězec dobra: o dárku milému člověku přemýšlím – pozoruji – vymyslím – pořídím – krásně zabalím – a tajně dopravím.

více informací >>

Řezbářský kurz: (Nejen) Chlapi vyřezávají – Betlém 2016

Přijeďte do Rožmitálu pod Třemšínem do penzionu Panský dům v termínu 4. - 6. listopadu 2016 na řezbářský kurz se naučit vyřezávat a začněte si postupně tvořit svůj vlastní rodinný betlém.

více informací >>

Advent a Vánoce 2016

Již od první adventní neděle 27. listopadu 2016, která otevře období příprav na čas Vánoc, se návštěvníci mohou těšit na nové informace o adventních a vánočních programech připravovaných ve farnostech a sborech.

Farnosti a sbory se mohou přihlašovat již od 1. října 2016. Pro přihlášení je třeba respektovat pravidla projektu a dále vyplnit a odeslat elektronickou přihlášku.

více informací >>