Křesťanské Vánoce
Druhá  adventní neděle… o silnici a silničářích

Druhá adventní neděle… o silnici a silničářích

6. 12. 2020 | Praha

Druhá adventní neděle nám opět připomíná blížící se Vánoce a všechno, co musíme připravit, zvláště když se nyní otevřely obchody. Ale neztratí se v tom všem něco důležitého?

 

Liturgický rok

Před Vánocemi prožíváme čtyři týdny adventu. Tento čas charakterizuje hned několik významových rovin. V první řadě jde o období příprav na Vánoce, ale začíná jím také liturgický rok. Církev si každoročně stále znovu připomíná důležité události z Bible, zvláště z evangelií, podobně jako slavíme každý rok narozeniny. I tento cyklus má svůj počátek, kterým je právě advent.

 

Jan Křtitel

O druhé neděli adventní se před našima očima objevuje postava Jana Křtitele, o němž se evangelia zmiňují hned ve svých prvních kapitolách. Byl to Ježíšův příbuzný, snad bratranec. Žil dost daleko od místa, kde Kristus vyrůstal, a možná se ani dobře neznali. Přesto tento muž vystoupí v poušti u brodu malé říčky Jordán, kudy zřejmě procházela řada poutníků. Tam volá: „Připravte cestu Pánu, vyrovnejte mu stezky!“ Brzy poté na to místo přišel i sám Ježíš. A Jan Křtitel ho označil za Mesiáše. Sám byl o něco později uvězněn a popraven. Dovolil si totiž kritizovat jednání krále...

 

O silnici

V těchto dnech se na mnoha místech rozběhly práce na obnově silnic. Jako každý rok je třeba utratit zbývající finance určené na jejich opravu, a tak se uprostřed sněžení vyrovnávají cesty a pokládá nový asfalt.  Není to marná práce, když se něco takového dělá za mokra a mrazu? Jednoznačně platí, že všechno má svůj správný čas! A netýká se to jen staveb…

 

Naše cesty

Je správný čas na záplatování silnic a existuje také správný čas na vyrovnání cest v našich životech. Co je oním mrazem a sněhem, vlhkostí a nepřízní počasí v našem životě? Co brání vyspravení našich vlastních cest? Tady nezáleží na ročním období, ale na okamžiku, kdy máme šanci potkat své blízké, kolegy a přátele. Není tak složité tyto chvíle promarnit! Druhá adventní neděle je výzvou k narovnání srdce. Advent není jen otázkou dárků a pečení cukroví. Vyrovnejme stezky, abychom mohli Vánoce oslavit doopravdy!

P. Michal Němeček


Další aktuality

Svátek Svaté rodiny

Svátek Svaté rodiny

27. 12. 2020 | ČR

Na Svátek svaté Rodiny můžete prožít společnou bohoslužbu nabízíme dvě varianty.

více …

Nová pastorela pro rok 2020!

Nová pastorela pro rok 2020!

24. 12. 2020 | Praha

Jaroslav Pelikán pro letošní Vánoce připravil zcela novou pastorelu na text Pavla Tylšara.

více …

Čtvrtá adventní neděle - král David a Vánoce

Čtvrtá adventní neděle - král David a Vánoce

20. 12. 2020 | Praha

Někdy kolem roku 1000 před Kristem se odehrála zvláštní věc. Krále Davida napadla zajímavá věc – a dostal k ní slovo od samotného Boha! 

více …

Na Betlémské světlo se můžeme těšit i letos

Na Betlémské světlo se můžeme těšit i letos

17. 12. 2020 | Brno

I v letošním roce k nám dorazilo Betlémské světlo, které přivezli brněnští skauti v neděli 13.12. do Brna, kde bylo požehnáno o. biskupem Vojtěchem Cikrlem. V sobotu 19.12. 2020 pak skautští kurýři rozvezli Betlémské světlo po celé České republice. Celou zprávu naleznete zde.

 

více …

Třetí adventní neděle - radostná

Třetí adventní neděle - radostná

13. 12. 2020 | Praha

Třetí neděle adventní nese tradičně název „radostná“. Není to jen proto, že Vánoce se už opravdu blíží, ale především proto, že jejím hlavním tématem je zaslíbení!

více …

Neděle GAUDETE

Neděle GAUDETE

11. 12. 2020 | ČR

Radost je tou nejlepší přípravou na Vánoce. "Gaudete" – zve nás nedělní liturgie a vede nás – jak říká vstupní modlitba – „očekávat s vírou slavnost narození Božího Syna" a „radovat se z naší spásy".

více …

Novinka na webu

Novinka na webu

30. 11. 2020 | ČR

Internetové stránky Křesťanské Vánoce.cz prošly úpravou.

více …

První adventní neděle… s věncem

První adventní neděle… s věncem

29. 11. 2020 | Praha

V mnohých kostelích se již nyní připravujeme na advent a chystáme věnce, které má na první adventní neděli, letos tedy 29. listopadu, ozářit první svíce. Ale nad vším visí otazník: budeme moci slavit Vánoce? Máme vůbec chystat jesličky, stromky…?

více …

Křesťanské Vánoce.cz budou bohatší

Křesťanské Vánoce.cz budou bohatší

18. 11. 2020 | ČR

Blíží se čas Vánoc a zanedlouho rozsvítíme první svíčku na adventním věnci. V letošní těžko předvídatelné situaci si lze jen stěží představit, jak budou advent a Vánoce probíhat.

více …

Vánoce budou – navzdory koronaviru – i v roce 2020!

Vánoce budou – navzdory koronaviru – i v roce 2020!

8. 10. 2020 | Praha

V roce 2020 je celý svět zasažen realitou pandemie. I v této atmosféře však přichází zima a s ní jedinečný čas Vánoc. Jaké budou letošní Vánoce?

více …

Přihlašování Betlémů pro pražskou diecézi spuštěno

Přihlašování Betlémů pro pražskou diecézi spuštěno

1. 10. 2020 | Praha

Přihlašování kostelů pro letošní projekt Křesťanské Vánoce bylo spuštěno. Kostel, resp. betlém je možné přihlásit až do 31. října 2020, abychom stihli zpracovat všechny potřebné údaje do brožurky, která se skládá z pražských betlémů. 

více …