Kostel není přihlášen do letošního ročníku Křesťanských Vánoc.
Historie betléma v kostele sv. Leopolda a Václava začíná v době po druhé světové válce, kdy vzniká převážná většina betlémů v celém Brně. Tomu odpovídá i jeho celkový ráz. Každý rok se umisťoval pod oltářem sv. Kříže na místo obrazu sv. Anny a Panny Marie, a tak je tomu i dnes. Zajímavostí z historie je, že se plocha před chlévem, po které přicházeli pastýři a Tři králové, pokrývala barevným sušeným kvítím. V kombinaci s květovaným velem kryjícím podstavu betlému tak tvořila pestrý komplex s prvky lidové kultury. V roce 2009 se betlém dočkal celkové rekonstrukce. Ve středu betléma je osvětlený chlév s Ježíškem v jesličkách, nad kterým se sklání Panna Maria a Josef. K jesličkám přicházejí zástupy pastýřů se svými stády a Tři králové se slonem a velbloudem. Nad chlévem je anděl zvěstující narození, v rukou drží stuhu s nápisem „Gloria in excelsis Deo!“. Za chlévem je skalnatá scenérie prokládaná mechem, na kopci kamenné stavby města Betléma. V pozadí je malba krajiny s palmovou vegetací a nad betlémem přelétá zlatá kometa. Postavy jsou vyrobené povětšinou ze sádry, některé další ze dřeva. Kulisy jsou dřevěné s některými prvky z papíru a mechu. Figurky jsou vyrobené v různých velikostech, aby byla zohledněna perspektiva scény.
Betlém v kostele sv. Leopolda je možné si prohlédnout vždy půl hodiny před a po bohoslužbě. Rozpis bohoslužeb naleznete na nástěnce kostela a na webových stránkách www.milosrdni.cz. Stejně tak bude možné odnést si z kostela betlémské světlo.
Adresa kostela: Vídeňská 7, 639 00 Brno
GPS: 49°11'6.36"N, 16°35'44.16"E
Kontaktní osoba pro Křesťanské Vánoce: Vít Pospíchal
Návaznost na dopravu:
Brněnská MHD:zastávka: Nemocnice Milosrdných bratří tramvaje číslo: 2, 5, 6zastávka: Poříčí tramvaje číslo: 2, 5, 6
Pravidelné bohoslužby (aktualizováno 06.02.2023)
Ne |
|
||
Další bohoslužby v týdnu … | |||
Po |
|
||
Čt |
|
Nedělní mše svaté: 8:00
Chrám sv. Leopolda se v Brně řadí mezi nejmladší kostely v barokním stylu. Je součástí kláštera milosrdných bratří, v němž nechybí nemocnice, lékárna s nástropní malbou od Jana Cymbala a koncertní a společenský sál a mateřská škola.
Řád Milosrdných bratří pochází ze španělské Granady, kde jej roku 1537 založil sv. Jan z Boha. V Brně se bratři usadili v roce 1747 díky velkému dobrodinci hraběti Leopoldu z Dietrichšteina, který zde zakoupil pozemky pro stavbu konventu, nemocnice i kostela.
Stavební plány vypracoval podle pokynů bratra Kolomana Köckela František Grim, syn slavného architekta brněnského Mořice Grima. Nejprve byla vybudována menší nemocnice a další objekty konventu. Teprve později se přistoupilo ke stavbě kostela, který vyplnil prostor mezi dvěma křídly konventu a vytvořil tak průčelí do Vídeňské ulice.
Základní kámen kostela byl požehnán 12. září 1768 a položen vlevo od vchodu do chrámu. Stavbu prováděl brněnský stavitel Bartoloměj Zindtner podle již vypracovaných plánů.
Elegantní barokní architektura kostela, která v době svého vzniku byla již na ústupu, je ovlivněna nástupem klasicistního slohu. Ten se projevil především do podoby průčelí kostela. Chrám oválného půdorysu vyzdoben malbami obrazů a nástropní malbou od brněnského malíře Josefa Šterna, byl postaven za přispění hraběte Karla Herzana a vysvěcen 3. května 1777.
Kostel dochoval ve své původní podobě. V letech 1997-2004 byl konvent i kostel kompletně opraven. V letech 2018-2023 probíhá restaurování umělecko-historických prvků kostela od zlatého svatostánku, fresky až po jednotlivé oltáře.
Hospitálský řád sv. Jana z Boha Milosrdní bratři Vídeňská 7 639 00 Brno
Brno-Staré Brno, bazilika Nanebevzetí Panny Marie – 0,7 km
Brno, katedrála sv. Petra a Pavla – 1,4 km
Brno, kostel sv. Michala – 1,5 km
Brno, kostel sv. Jakuba – 1,8 km
Brno, kostel sv. Maří Magdalény – 1,8 km
Brno, modlitebna Sboru Církve bratrské, Kounicova – 1,8 km
Brno, kostel sv. Tomáše – 1,8 km
Brno, kostel sv. Janů – 1,9 km
Brno, jezuitský kostel Nanebevzetí Panny Marie – 2,0 km
Brno, Husův sbor Církve československé husitské, Botanická – 2,1 km
Odhad vzdálenosti vzdušnou čarou.