Betlémy
24.12. 13:00 - 15:00 |
Možnost prohlídky betléma |
Ostatní programy
starší programy | |
24.12. 21:00 |
Bohoslužba |
Betlém vyrobil podle předlohy Mikoláše Alše uznávaný odborný závod Bohumila Beka z Kutné Hory. Biblická scéna, zobrazující narození Krista, je národnostním (folklorním) pojetím stavby jeslí, které bylo oblíbené na počátku 20. století. Obrazně přenáší děj do českého prostředí, aniž by tím ochudilo duchovní význam oslavy narození Ježíše. Betlém, který původně zakoupil roku 1921 P. František Maurer z Ovčár, se postupně rozrůstal. Za starých časů obsahoval pouze základní figurky, později jej kostelník, pan Vrzoň, doplnil o figury tří králů, vyrobil pod něj bytelný podstavec a dokonce zavedl elektrické osvětlení. V roce 2019 místní řezbář R. Rozenský vyrobil během jednoho roku vyřezávaný betlém z přírodního dřeva, ke kterému v roce 2020 přidal figurky muzikantů. Další rok na Štědrý den přinesl figurku anděla, další pak figurku koledníka a v roce 2024 rozcestník s pocestným. Starý Kolín má tedy vlastně betlémy dva, z nichž jeden se každým rokem rozrůstá.
WWW: http://www.farnostkolin.cz
Adresa kostela: Kolínská
GPS: 50°0'33.855"N, 15°17'29.156"E
Kontaktní osoba pro Křesťanské Vánoce: Blanka Licková
Návaznost na dopravu:
České dráhy - spoj OS 5019 z Kolína v 16:45, z Prahy Hl. nádraží možné využít R 873 Vysočina v 16:03 nebo kterýkoliv dřívější spoj do Kolína. Z Přelouče OS 5016 v 16.45. Můžete přijet dřív, areál u kostela je otevřený a jsou tu lavičky.
Dostupné osobním vozem (parkovat lze u obecního úřadu nebo u obchodu na náměstí), na kole nebo koloběžce (stojan vedle brány do kostelního areálu).
Kostel svatého Ondřeje ve Starém Kolíně je jednolodní orientovaná kamenná stavba. Loď je křížová, věž je v západním průčelí. Leží nedaleko náměstí.
Původně raně gotický kostel vysvěcený roku 1267 byl okolo roku 1740 přestavěn ve stylu barokní gotiky, v Archivu Pražského hradu se nalezly návrhy slavného stavitele Kiliána Ignáce Dientzenhofera, někteří historici umění připisují přestavbu Tomáši Haffeneckerovi. Kostel v roce 1761 vyhořel, v roce 1861 se dočkal zvýšení o další patro věže a nového zastřešení. V roce 1905 byl opraven a doplněn o mobiliář.
Současná podoba vnitřku kostela pochází z roku 1905. Autorem malby je J. Vysekal ml., zařízení vyrobila dílna Petra Buška ze Sychrova. Ve věži jsou tři zvony od Jana Jiřího Kühnera z roku 1779. Varhany pochází z roku 1904.
Stěny kostela jsou hladké s márožními lizénami bez hlavic, kouty jsou vyduté. Hlavní římsa se táhne podél celého kostela i věže a má gotický profil.
Věž je čtvercová, dvoupatrová. Přízemí a první patro jsou zvnějšku přestavěné do baroka, zevnitř jsou z části zazděná gotická okna.
Hlavní loď má rozměry 5,73 x 25,48 metru, příční lodě jsou dlouhé 7 metrů. Křížení lodí má zatupené kouty a je uzavřeno nízkým kopulovým klenutím. V lodi jsou dvě pole křížových kleneb, žebra spočívají na nástěnnýchpilastrech, křižují se v hladkých svornících.
Sakristie je jednopatrová barokní stavba. V patře je oratoř otevřená do kostela.
Ohradní zeď hřbitova kopírující půdorys kostela, s kapličkami v nárožích a s kostnicí. Fara z doby po roce 1761.