Křesťanské Vánoce

Program Adventu a Křesťanských Vánoc 2023

Mše svatá ze slavnosti Zjevení Páně - Tří králů

Informace o betlému

Křtinský betlém věnoval poutnímu kostelu v roce 1902 pan Pavel Malota, rodák z Tovačova. Původně se betlém stavěl o Vánocích u oltáře sv. Kříže (pod Kalvárskou skupinou na pravé straně od hlavního oltáře), dnes se staví na druhé straně (pod kazatelnou). Betlém byl několik let i mimo území křtinské farnosti, kdy jej v roce 2015 tehdejší duchovní správce Mons. Jan Peňáz dlouhodobě zapůjčil na výstavu Betlémů do farnosti Znojmo - Louka. Po převzetí duchovní správy křtinské farnosti novoříšskými premonstráty P. Vítem Martinem Červenkou a P. Metodějem Jánem Lajčákem do Křtin v roce 2018 se o rok později povedlo křtinský betlém přívést zpátky do Křtin a nechat zrekonstruovat polorozpadlou betlémskou scénu. Restaurátorské práce se zdárně ujala malířka a restaurátorka, paní Magdalena Křenková Florianová ze Staré Říše. Zrestaurovaný původní křtinský betlém mohli návštěvníci křtinského kostela shlédnout o Vánocích 2019. V roce 2022 byla na betlémě provedena kompletní oprava osvětlení, kterou prováděl elektrikář Jiří Cihlář, habrůvecký rodák. V roce 2023 probíhala další fáze restaurování původního křtinského betléma, kdy byly všechny figurky restaurovány v restaurátorské dílně bílovické restaurátorky, malířky a grafičky, paní Jany Ondrušové. Na restaurování se finančně podíleli i křtinští farníci, kteří si figurky z betléma mohli v průběhu celého roku 2023 adoptovat a uhradit jim tak "Příspěvek na lázeňský pobyt v restaurátorské dílně". Každá figurka tak získala svého mecenáše. Jak bývá tradicí na tomto poutním místě, Betlém bude návštěvníkům kostela zpřístupněn od 24.12.2023 do 2.2.2024, tedy od Štědrého dne až do Svátku Uvedení Páně do chrámu.

Informace o kostele

WWW: http://www.pmkrtiny.cz

Adresa kostela: čp. 72

GPS: 49°17'47.76"N, 16°44'33.36"E

Bezbariérový přístup.

Kontaktní osoba pro Křesťanské Vánoce: R. D. Metoděj Ján Lajčák O. Praem.

Návaznost na dopravu:

Ze Staré osady v Brně autobusem č. 201 prakticky každou hodinu, zpět taktéž. Z Adamova od nádraží ČD můžete využít autobus navazující na každý vlak. IDS jezdí do Křtin také z Jedovnic a z Vyškova.

Křtiny patří k našim nejstarším poutním místům. Podle starého vyprávění ve zdejším údolí křtili svatí Cyril a Metoděj a jejich žáci. Proto i starobylý název: Vallis baptismi - údolí křtu - Křtiny. Cílem putování poutníků na toto poutní místo je úcta k Panně Marii Křtinské, jejíž gotickou sochu pocházející ze začátku 14. století nalezneme na hlavním oltáři kostela Jména Panny Marie. První písemnou zprávou o Křtinách je papežská listina z roku 1237. Největší rozkvět prožívaly Křtiny v 17. a 18. století, kdy na toto poutní místo přicházelo ročně přes 50 000 pěších poutníků. V první polovině 18. století byla postavena i nynější barokní svatyně, která nahradila dva původní kostely, které na území křtinského poutního areálu byly postaveny v průběhu 13. století. Křtiny se v té době staly střediskem duchovní obnovy celé Moravy a byly nazývány: První Ave. S účinností od 1. července 2008 je nařízením vlády ČR č. 170/2008 Sb. prohlášen křtinský poutní chrám Národní kulturní památkou. V roce 2023 si ve Křtinách připomínáme 300. výročí od úmrtí věhlasného architekta Jana Blažeje Santiniho Aichla, dle jehož návrhu byl křtinský poutní kostel Jména Panny Marie v letech 1718 - 1750 vybudován.